  • LM3420M5X-8.2
LM3420M5X-8.2
advertisement
Manufacturer No:
LM3420M5X-8.2
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-LM3420M5X-8.2
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
Description:
1 Channel DUAL Battery Management ICs 8.2V 5 Pins SOT-23-5
Quantity:
In Stock : 8415
Step5Bar-code shipping tag
LM3420M5X-8.2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    8.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    8.364V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    8.036V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Current - Output
    15mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Voltage - Output
    8.2V
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm