  • LNC2G822MSEJBB
LNC2G822MSEJBB
advertisement
Manufacturer No:
LNC2G822MSEJBB
HK JDW NO:
555-LNC2G822MSEJBB
Description:
LNC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNC2G822MSEJBB
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    41.3A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm
  • Length
    105mm