  • LNC2V183MTEJ
LNC2V183MTEJ
advertisement
Manufacturer No:
LNC2V183MTEJ
HK JDW NO:
555-LNC2V183MTEJ
Description:
LNC 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNC2V183MTEJ
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    STUD MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    18000μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    39.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    54.88A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    6.614 168.00mm
  • Length
    165mm