  • LNK2H472MSEJBB
LNK2H472MSEJBB
advertisement
Manufacturer No:
LNK2H472MSEJBB
HK JDW NO:
555-LNK2H472MSEJBB
Description:
LNK 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNK2H472MSEJBB
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.59mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.12A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm
  • Length
    130mm