  • LNR1E104MSE
LNR1E104MSE
advertisement
Manufacturer No:
LNR1E104MSE
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNR1E104MSE
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNR 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 1668
Step5Bar-code shipping tag
LNR1E104MSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNR
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    100000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    22mm
  • Lead Pitch
    21.9964mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.74mA
  • Ripple Current
    12A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.45
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.8A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height
    100mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm