  • LNT1E154MSEB
LNT1E154MSEB
advertisement
Manufacturer No:
LNT1E154MSEB
HK JDW NO:
555-LNT1E154MSEB
Description:
LNT 150000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT1E154MSEB
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150000μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5mA
  • Tan Delta
    0.7
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    20.7A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.843 123.00mm
  • Length
    120mm