  • LNT1K223MSEN
LNT1K223MSEN
advertisement
Manufacturer No:
LNT1K223MSEN
HK JDW NO:
555-LNT1K223MSEN
Description:
LNT 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT1K223MSEN
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    80V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22000μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.97mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.6A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm