  • LNT2E152MSEB
LNT2E152MSEB
advertisement
Manufacturer No:
LNT2E152MSEB
HK JDW NO:
555-LNT2E152MSEB
Description:
LNT 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT2E152MSEB
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.83mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.88A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm
  • Length
    80mm