  • LNT2W562MSEJBB
LNT2W562MSEJBB
advertisement
Manufacturer No:
LNT2W562MSEJBB
HK JDW NO:
555-LNT2W562MSEJBB
Description:
LNT 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNT2W562MSEJBB
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.76mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    24.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    33.74A @ 10kHz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    6.024 153.00mm
  • Length
    150mm