  • LNU2H332MTEG
LNU2H332MTEG
advertisement
Manufacturer No:
LNU2H332MTEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNU2H332MTEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNU 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNU2H332MTEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNU
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    15.26A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    6.614 168.00mm