  • LNX2G332MSEG
LNX2G332MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNX2G332MSEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNX2G332MSEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9.6A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 7667
Step5Bar-code shipping tag
LNX2G332MSEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNX
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.45mA
  • Ripple Current
    9.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    20000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.06A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.236 133.00mm
  • Length
    130mm