  • LNX2G472MSEGBN
LNX2G472MSEGBN
advertisement
Manufacturer No:
LNX2G472MSEGBN
HK JDW NO:
555-LNX2G472MSEGBN
Description:
LNX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2G472MSEGBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.11mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    17.64A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.811 173.00mm
  • Length
    170mm