  • LNX2V472MSEHBB
LNX2V472MSEHBB
advertisement
Manufacturer No:
LNX2V472MSEHBB
HK JDW NO:
555-LNX2V472MSEHBB
Description:
LNX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNX2V472MSEHBB
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    20000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.84mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.66A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm
  • Length
    100mm