  • LNY2V332MSEG
LNY2V332MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LNY2V332MSEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LNY2V332MSEG
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LNY 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.1A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LNY2V332MSEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LNY
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Aluminum (Al)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.22mA
  • Ripple Current
    13.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    18.34A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height
    75mm
  • Height Seated (Max)
    2.953 75.00mm