  • LPX681M400H9P3
LPX681M400H9P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX681M400H9P3
HK JDW NO:
192-LPX681M400H9P3
Datasheet:
LPX681M400H9P3
Purchasing and Inquiry
LPX681M400H9P3 Overview
A full charge has a ripple current of 3.12A @ 50kHz volts.For 293mOhm @ 120Hz to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.If the charge is low, ripple current is 2.6A @ 120Hz.Ensure that the height of the seated person (Max) does not exceed 1.969 50.00mm.It operates from a 25 % dissipation factor.Voltage - Rated DC of 400V controls this capacitor.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~85°C.
LPX681M400H9P3 Features
the ripple current is 3.12A @ 50kHz.
the ripple current is 2.6A @ 120Hz.
a dissipation factor of 25 %
voltage - Rated DC of 400V
an operating temperature of -40°C~85°C
LPX681M400H9P3 Applications
  • Uninterruptible power supplies
  • Smoothing and filtering applications
  • Energy storage in pulse systems
  • Computer
  • Industrial systems
  • Standard and switched mode power supplies
  • Power supplies
  • Computer motherboards
  • Frequency converters
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
LPX681M400H9P3
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    293mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.56461mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.12A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    25 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C