  • LQR2V562MSEG
LQR2V562MSEG
advertisement
Manufacturer No:
LQR2V562MSEG
HK JDW NO:
555-LQR2V562MSEG
Description:
LQR 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 20.4A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LQR2V562MSEG
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600μF
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4.2mA
  • Ripple Current
    20.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    28.56A @ 10kHz
  • Diameter
    63.5mm
  • Height Seated (Max)
    6.024 153.00mm
  • Length
    150mm