  • LQR2W122MSEFBN
LQR2W122MSEFBN
advertisement
Manufacturer No:
LQR2W122MSEFBN
HK JDW NO:
555-LQR2W122MSEFBN
Description:
LQR 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LQR2W122MSEFBN
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.008Dia 51.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Lead Spacing
    0.866 22.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.2mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.28A @ 10kHz
  • Diameter
    51mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm
  • Length
    80mm