  • LQR2W272MSEH
LQR2W272MSEH
advertisement
Manufacturer No:
LQR2W272MSEH
HK JDW NO:
555-LQR2W272MSEH
Description:
LQR 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Quantity:
In Stock : 7042
Step5Bar-code shipping tag
LQR2W272MSEH
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3.3mA
  • Ripple Current
    10A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    10A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14A @ 10kHz
  • Diameter
    76.2mm
  • Height
    80mm
  • Height Seated (Max)
    3.268 83.00mm