  • LRC-LRF2512LF-01-R025F
LRC-LRF2512LF-01-R025F
advertisement
Manufacturer No:
LRC-LRF2512LF-01-R025F
Manufacturer:
TT Electronics/IRC
HK JDW NO:
850-LRC-LRF2512LF-01-R025F
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LRF Series, Thick Film, 25mOhm, 2W, ±1%, -55°C~150°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LRC-LRF2512LF-01-R025F
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LRF
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.128W 6.50mmx3.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    25mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm