  • LT1585CM-1.5#TRPBF
LT1585CM-1.5#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1585CM-1.5#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1585CM-1.5#TRPBF
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description:
Fixed 2.54mm LT1585 PMIC 3 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 16175
Step5Bar-code shipping tag
LT1585CM-1.5#TRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1585
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    4.6A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 4.6A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Height Seated (Max)
    4.9mm
  • Width
    8.89mm