  • LTC4300-2IMS8#TRPBF
LTC4300-2IMS8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4300-2IMS8#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4300-2IMS8#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC4300-2IMS8#TRPBF Overview
In order to make transportation as convenient as possible, power buffer is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).Currently, this power buffer is ready to ship in Tape & Reel (TR) packages.A universal mount that's easy to adapt.As a matter of fact, this type is typical of the Buffer, Accelerator type.The op amp buffer uses a voltage of 2.7V~5.5V volts for its operation.In order to maintain the output quality, 2 channels work together.There is 2-Wire Bus input facilitation.The operating temperature should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.The operational amplifier buffer targets I2C - Hotswap applications and others.Try search with "LTC4300" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.An op amp buffer with 8 terminals can be found on the left side of the op amp buffer.In terms of its peak reflow temperature, it is 250.This splitter is supplied with 3.3V voltage, which allows it to perform a variety of demanding tasks.The pinout of the power buffer starts from 8 pins it has.2-Wire Bus is the output format.The op amp buffers belong to the 5.1mA family.Repeters cannot be fed voltages higher than 5.5V.
LTC4300-2IMS8#TRPBF Features
2 channels.
Mainly used in I2C - Hotswap.
LTC4300-2IMS8#TRPBF Applications
  • Communications Switchers
  • Loopback
  • Network Switches/Routers
  • Backplane Interconnect
  • Clock Distribution
  • Industrial Server
  • Servers
  • Cellular Phone Base Stations
  • Digital Crossconnects
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
LTC4300-2IMS8#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Buffer, Accelerator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    I2C - Hotswap
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LTC4300
  • Output
    2-Wire Bus
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Number of Channels
    2
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Current - Supply
    5.1mA
  • Input
    2-Wire Bus
  • Data Rate (Max)
    400kHz
  • Capacitance - Input
    10pF
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm