  • LTR10EVHFSR091
LTR10EVHFSR091
advertisement
Manufacturer No:
LTR10EVHFSR091
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-LTR10EVHFSR091
Package:
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Datasheet:
LTR10EVHFSR091
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LTR Series, Thick Film, 91mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8389
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTR10EVHFSR091
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Wide 0805 (2012 Metric), 0508
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LTR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.079W 1.20mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    91mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm