  • LWN1240-6EM1K2
LWN1240-6EM1K2
advertisement
Manufacturer No:
LWN1240-6EM1K2
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-LWN1240-6EM1K2
Package:
Datasheet:
Description:
BATT CHARGER ENCLOSED 27.3V 8.4A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LWN1240-6EM1K2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    1400g
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    Melcher W
  • Size / Dimension
    4.47Lx4.06W x 5.43 H 113.60mmx103.00mmx138.00mm
  • Feature
    LED Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    cCSAus, CE, cULus, NEMKO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Power - Max
    230W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    24V
  • Charge Current - Max
    8.4A
  • Voltage - Nominal
    27.3V