  • LWR1240-6EM1
LWR1240-6EM1
advertisement
Manufacturer No:
LWR1240-6EM1
Manufacturer:
Bel Power Solutions
HK JDW NO:
127-LWR1240-6EM1
Package:
Datasheet:
Description:
AC/DC Power Supply Single-OUT 27.3V 4.2A 115W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LWR1240-6EM1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    1200g
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Series
    Melcher W
  • Size / Dimension
    4.47Lx4.06W x 5.43 H 113.60mmx103.00mmx138.00mm
  • Feature
    LED Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Termination Style
    Terminal Block
  • Approval Agency
    cCSAus, CE, cULus, NEMKO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Power - Max
    115W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    24V
  • Charge Current - Max
    4.2A
  • Voltage - Nominal
    27.3V