  • LXY25VB151M8X12LL
LXY25VB151M8X12LL
advertisement
Manufacturer No:
LXY25VB151M8X12LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-LXY25VB151M8X12LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LXY 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 445mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXY25VB151M8X12LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LXY
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    445mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    170mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    178mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    445mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm