  • LXY35VB102M16X20LL
LXY35VB102M16X20LL
advertisement
Manufacturer No:
LXY35VB102M16X20LL
HK JDW NO:
856-LXY35VB102M16X20LL
Description:
LXY 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.63A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
LXY35VB102M16X20LL
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.63A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    978mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.63A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm