  • M2S050-VF400
M2S050-VF400
advertisement
Manufacturer No:
M2S050-VF400
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-M2S050-VF400
Package:
400-LFBGA
Datasheet:
M2S050-VF400
Description:
0°C~85°C TJ 400 Pin M2S050 System On ChipSmartFusion?2 Series 207 I/OMin 1.14V VMax 1.26V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
Based on the core processor(s) ARM? Cortex?-M3, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 400-LFBGA package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The internal architecture of this SoC design is based on the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series SmartFusion?2.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.Taking note of the fact that this SoC security combines FPGA - 50K Logic Modules is important.An advanced Tray package houses this SoC system on a chip.In total, this SoC part has 207 I/Os.A flashing 256KB appears on it.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for M2S050.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 166MHz.In this SoC meaning, ARM serves as the core architecture.The computer SoC is the 400-pin version.It is just enough to start the SoC computing at 0°C.85°C is the designing maximum operating temperature of this SoC system on chip.It is rated with 1.26V maximum supply voltage.It is powered by at least 1.14V.
ARM? Cortex?-M3 processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
256KB extended flash.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S050-VF400 System On Chip (SoC) applications.
  • Deep learning hardware
  • Smart appliances
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Automotive
  • RISC-V
  • Digital Media
  • Smartphones
  • Vending machines
Step5Bar-code shipping tag
M2S050-VF400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    400-LFBGA
  • Number of Pins
    400
  • Supplier Device Package
    400-VFBGA (17x17)
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    SmartFusion®2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    166MHz
  • Base Part Number
    M2S050
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.26V
  • Min Supply Voltage
    1.14V
  • Number of I/O
    207
  • Speed
    166MHz