  • M35C566M008AZSS
M35C566M008AZSS
advertisement
Manufacturer No:
M35C566M008AZSS
HK JDW NO:
866-M35C566M008AZSS
Description:
56μF 20% 85°C-Max -55°C-Min 3.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (WET) 0.001mA Molded
Step5Bar-code shipping tag
M35C566M008AZSS
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56μF
  • Depth
    8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.3Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Leakage Current
    0.001mA
  • Ripple Current
    900mA
  • Height
    7.5mm
  • Length
    21.2mm