  • M39003/03-0387
M39003/03-0387
advertisement
Manufacturer No:
M39003/03-0387
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/03-0387
Package:
Axial
Datasheet:
M39003/03-0387
Description:
39μF 800mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Axial
Step5Bar-code shipping tag
M39003/03-0387
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-PRF-39003/3F
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003/3F
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm