  • T491A106K006AT
T491A106K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T491A106K006AT
HK JDW NO:
417-T491A106K006AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A106K006AT
Purchasing and Inquiry
T491A106K006AT Overview
T491A106K006AT Features
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
T491A106K006AT Applications
There are a lot of KEMET T491A106K006AT applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • Airbag systems
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
T491A106K006AT
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm