  • T491C106K035AT7280
T491C106K035AT7280
advertisement
Manufacturer No:
T491C106K035AT7280
HK JDW NO:
417-T491C106K035AT7280
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491C106K035AT7280 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 236mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.6Ohm as their resistance.There is a leakage current of 0.0035mA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T491C106K035AT7280 Features
236mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491C106K035AT7280 Applications
There are a lot of KEMET T491C106K035AT7280 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • ABS
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T491C106K035AT7280
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    3.2mm
  • Length
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Height
    2.5mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Capacitance
    10μF
  • Type
    Molded
  • JESD-609 Code
    e3
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Feature
    General Purpose
  • Polarity
    Polar
  • Tolerance
    ±10%
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Ripple Current
    236mA
  • Tan Delta
    0.06
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Dissipation Factor
    6 %