  • T495X476K035ATE200
T495X476K035ATE200
advertisement
Manufacturer No:
T495X476K035ATE200
HK JDW NO:
417-T495X476K035ATE200
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X476K035ATE200 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 363mA.This resistor has a resistance of 200mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.There is a leakage current of 16.5μA in this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.08.
T495X476K035ATE200 Features
363mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 16.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T495X476K035ATE200 Applications
There are a lot of KEMET T495X476K035ATE200 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T495X476K035ATE200
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    363mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm