  • T491X476K035AT
T491X476K035AT
advertisement
Manufacturer No:
T491X476K035AT
HK JDW NO:
417-T491X476K035AT
Datasheet:
T491X476K035AT
Purchasing and Inquiry
T491X476K035AT Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 524mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 600mOhm.This capacitor leaks current 16.5μA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 8 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T491X476K035AT Features
524mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 16.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.06
T491X476K035AT Applications
There are a lot of KEMET T491X476K035AT applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Computer
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
T491X476K035AT
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    16.5μA
  • Ripple Current
    524mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm