  • M39003/03-4037
M39003/03-4037
advertisement
Manufacturer No:
M39003/03-4037
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/03-4037
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
39μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Metal
Step5Bar-code shipping tag
M39003/03-4037
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    39μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    15V
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    19.96mm