  • M39003/09-3022
M39003/09-3022
advertisement
Manufacturer No:
M39003/09-3022
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/09-3022
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
220μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 55mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
M39003/09-3022
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    BULK/TRAY
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    3900mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8.92mm
  • Length
    19.96mm