  • M550B828K006AS
M550B828K006AS
advertisement
Manufacturer No:
M550B828K006AS
HK JDW NO:
417-M550B828K006AS
Package:
M55 Module
Datasheet:
M550B828K006AS
Purchasing and Inquiry
M550B828K006AS Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 15mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 8200μF capacitance, it operates.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.This voltage - Rated at 6V - allows the device to be highly efficient.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M550B828K006AS Features
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 8200μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6V
M550B828K006AS Applications
There are a lot of KEMET M550B828K006AS applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B828K006AS
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    6V
  • Capacitance
    8200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm