  • M551B128M040AA
M551B128M040AA
advertisement
Manufacturer No:
M551B128M040AA
HK JDW NO:
417-M551B128M040AA
Datasheet:
M551B128M040AA
Purchasing and Inquiry
M551B128M040AA Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 20mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 1200μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.High efficiency is enabled by the voltage rating of 40V.Operating at [0.520 13.20mm°C]°C seated height makes it stable.
M551B128M040AA Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 40V
M551B128M040AA Applications
There are a lot of KEMET M551B128M040AA applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M551B128M040AA
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm