  • M74HC4016RM13TR
M74HC4016RM13TR
advertisement
Manufacturer No:
M74HC4016RM13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M74HC4016RM13TR
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
M74HC4016RM13TR
Description:
14ns, 24ns SPST - NO 120Ohm DUAL Analog Switches M74HC401 14 Pins 100nA 4.5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
M74HC4016RM13TR Overview
Packed in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), the electronic component is convenient for shipping overseas. This high-reliability packaging method uses advanced packaging methods Tape & Reel (TR). The multiplexer is located in Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have the same number of circuits 1:1. Operating temperature around -55°C~125°C TA extended. In total, there have been 14 terminations. By its 1 channels, the electronic component provides high-quality output. A 4.5V voltage supply should turn on and run the electronic component. As part of the design of the 14 series, this electronic part has been incorporated into the system. On the other hand, analog switches can be constructed using SPST - NO switching circuits. Search with M74HC401 if you are looking for analog multiplexer variants. Analog switches have 120Ohm internal resistance. Datasheets for 14 pin functions are available upon request. There is Multiplexer or Switches analog multiplexer like this in the world. It is normally recommended that users do not supply the multiplexer with voltages higher than 12V. A analog switch ic that has a cost-effective Single supply type. It is recommended to use 2V as the lowest voltage for the electrical part. 8μA current would be enough for this multiplexer to operate. A voltage of 2V~12V is required to drain this analog switch from a single voltage supply. The analogue multiplexer may be damaged if voltage is greater than 8μA. The outputs of this digital multiplexer are SEPARATE OUTPUT in number. The 4 inputs need to be operated in order to work.
M74HC4016RM13TR Features
1 Channels
Switch Circuit: SPST - NO
8μA Supply Current
-3db Bandwidth: 42MHz
M74HC4016RM13TR Applications
  • Medical
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • Data Acquisition Systems
  • Mechanical reed relay replacement
  • Precision data acquisition
  • DSLAMs
  • HDTV
  • FTTH
  • DSUs
  • 65 V DACs
Step5Bar-code shipping tag
M74HC4016RM13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Resistance
    120Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    M74HC401
  • Output
    SEPARATE OUTPUT
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Operating Supply Current
    8μA
  • Power Dissipation
    500mW
  • Max Supply Current
    8μA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Number of Inputs
    4
  • Supply Type
    Single
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • -3db Bandwidth
    42MHz
  • On-State Resistance (Max)
    120Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Off-state Isolation-Nom
    50 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    1pF 5pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    16Ohm
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    14ns, 24ns
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -50dB @ 1MHz
  • Switch-on Time-Max
    20ns
  • Switch-off Time-Max
    30ns
  • Voltage - Supply, Single (V+)
    2V~12V
  • Normal Position
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm