  • MA501-110V-CU
MA501-110V-CU
advertisement
Manufacturer No:
MA501-110V-CU
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-MA501-110V-CU
Package:
Datasheet:
Description:
Current Meter;4-Digit LCD w/Backlight;1/16 DIN;110 VAC +/-20%(50Hz);Panel Mt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MA501-110V-CU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2013
  • Series
    MA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Current (Ammeter)
  • Voltage - Supply
    110VAC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    68.5mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Output Type
    Analog
  • Panel Cutout Dimensions
    Square - 46.50mm x 46.50mm
  • Display Type
    LCD - Blue Characters, Backlight
  • Number of Characters Per Row
    4
  • Measuring Range
    0 ~ 6200A