  • MBR30020CTR
MBR30020CTR
advertisement
Manufacturer No:
MBR30020CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBR30020CTR
Package:
Twin Tower
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 300A 20V-DC 2-Element Twin Tower Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MBR30020CTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Twin Tower
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    8mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    650mV @ 150A
  • Forward Current
    300A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Output Current-Max
    150A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V