  • MBR30H100CTF-E1
MBR30H100CTF-E1
advertisement
Manufacturer No:
MBR30H100CTF-E1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBR30H100CTF-E1
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MBR30H100CTF-E1
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 2-Element TO-220-3 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR30H100CTF-E1
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4.5μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 15A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    15A
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V