  • MBR4045PT-E3/45
MBR4045PT-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
MBR4045PT-E3/45
HK JDW NO:
884-MBR4045PT-E3/45
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
MBR4045PT-E3/45
Purchasing and Inquiry
MBR4045PT-E3/45 Overview
Devices that have a forward voltage of 800mV will operate.This device can support a maximum output voltage of 20A.In operation, this device will be set to 40A volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 1mA V.
MBR4045PT-E3/45 Features
800mV forward voltage
a maximum output voltage of 20A
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
MBR4045PT-E3/45 Applications
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
MBR4045PT-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    MBR4045PT
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 40A
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Breakdown Voltage
    45V
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    400A