  • MBR40L15CW
MBR40L15CW
advertisement
Manufacturer No:
MBR40L15CW
HK JDW NO:
884-MBR40L15CW
Package:
TO-247-3
Datasheet:
MBR40L15CW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR40L15CW
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 15V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    420mV @ 20A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    700A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    15V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    15V
  • Average Rectified Current
    20A