  • MBRF20L45CTG
MBRF20L45CTG
advertisement
Manufacturer No:
MBRF20L45CTG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MBRF20L45CTG
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
MBRF20L45CTG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRF20L45CTG
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    SWITCHMODE™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 10A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    180A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    630mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    180A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    180A
  • Height
    16.12mm
  • Length
    10.63mm
  • Width
    4.9mm