  • MBRT30060R
MBRT30060R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT30060R
HK JDW NO:
347-MBRT30060R
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 60V 300A Schottky Recovery
Step5Bar-code shipping tag
MBRT30060R
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
    Three Tower
  • Number of Pins
    Bulk
  • Published
    2010
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    150A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    300A DC
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    300A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V