  • MBRT60045R
MBRT60045R
advertisement
Manufacturer No:
MBRT60045R
HK JDW NO:
347-MBRT60045R
Package:
Three Tower
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBRT60045R
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
    Bulk
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    3
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    750mV @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    600A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Max Surge Current
    4kA
  • Output Current-Max
    300A
  • Application
    POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    600A DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    600A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V