  • MC0201L6F1240SE
MC0201L6F1240SE
advertisement
Manufacturer No:
MC0201L6F1240SE
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MC0201L6F1240SE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MC0201L6F1240SE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    MC-SE
  • Tolerance
    1%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    124Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W