  • MC12FD101J-F
MC12FD101J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12FD101J-F
HK JDW NO:
192-MC12FD101J-F
Datasheet:
MC12FD101J-F
Purchasing and Inquiry
MC12FD101J-F Overview
Consequently, it has 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.For this device to function properly, a voltage rating of 500V is needed.25 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FD101J-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD101J-F Applications
  • Lasers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Mobile Radio
  • CATV
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
Step5Bar-code shipping tag
MC12FD101J-F
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    2.5mm
  • Military Standard
    Not
    Yes
  • Voltage
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm