  • MC12FD560J-F
MC12FD560J-F
advertisement
Manufacturer No:
MC12FD560J-F
HK JDW NO:
192-MC12FD560J-F
Datasheet:
MC12FD560J-F
Purchasing and Inquiry
MC12FD560J-F Overview
The size/dimension of this device is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in order to ensure a high level of reliability.A voltage of 500V needs to be provided for it to function properly.Parts with 25 ppm/°C temperature coefficients are pre-set.Devices should always be kept at -55°C~125°C when operating.
MC12FD560J-F Features
its size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC12FD560J-F Applications
  • RF Instruments
  • Plasma generators
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Tuned LCR Circuits
  • Power Amplifiers
  • Lasers
  • CATV
  • Software - Defined Frequency-Hopping Radio
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MC12FD560J-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    RF, High Q, Low Loss
  • Pbfree Code
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Width
    2.5mm