  • MC18FD151G-F
MC18FD151G-F
advertisement
Manufacturer No:
MC18FD151G-F
HK JDW NO:
192-MC18FD151G-F
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
MC18FD151G-F
Purchasing and Inquiry
MC18FD151G-F Overview
Consequently, it has 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm size/dimension in order to ensure the highest level of reliability.To operate properly, it requires a voltage - Rated DC of 500V.With the part, the temperature coefficient is set to 25 ppm/°C.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
MC18FD151G-F Features
its size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
the voltage - Rated DC of 500V
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC18FD151G-F Applications
  • RF Instruments
  • Power Amplifiers
  • MRI Coils and Generators
  • Plasma generators
  • Lasers
  • RF Medical Equipment
  • RF Power Amplifiers
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ
  • Mobile Radio
Step5Bar-code shipping tag
MC18FD151G-F
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Dielectric Material
    Mica
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MC
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    RF, High Q, Low Loss
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    4.5mm